Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

İngiltere'de yapılan araştırmalar, Instagram ve Facebook ikilisinin gençlerin en çok zorbalığa uğradıkları alanlar olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada 12 ile 20 yaş arasındaki 10,020 kişi yer aldı ve ortaya çıkan bilgiler sosyal medyanın yıkıcılığı hakkında önemli bilgilere ışık tuttu denebilir.

Dış görünüşle yargılanmak!

Araştırmaya katılanlardan yüzde 42'si Instagram üzerinde, yüzde 37'si Facebook üzerinde ve yüzde 31'lik kesim de Snapchat platformunda siber zorbalığa maruz kaldıklarını belirtmiş durumda.

Gençler arasında yüzde 92'lik kullanım oranıyla en popüler sosyal medya olan YouTube, bu başarısına rağmen yalnızca yüzde 10'luk kesimin zorbalığa maruz kalmasına sebep olmuş.

Araştırmada başka ilginç sonuçlar da var. Araştırmaya katılanların yüzde 50'si herhangi bir platform üzerinde zorbalıkla mücadele etmek zorunda kalmış ve her 10 kişiden biri henüz geçtiğimiz hafta bu problemle yüzleşmiş durumda.

İnsanların zorbalığa uğradığı en önemli konu ise dış görünüşleri. Ayrıca yüzde 24'lük kesim, özel bilgilerinin başkaları tarafından sosyal medya üzerinde paylaşıldığını belirtmiş. Bu kişilerin özel fotoğrafları ya da videoları kendi istekleri dışında paylaşıma uğramış.

Son olarak da araştırmaya katılanların yüzde 18'inin sosyal medya profillerinin çeşitli sahte sebeplerle raporlandığını da belirtelim.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ