Erkek Fitness & Kardiyo

Erkek Fitness & Kardiyo

Kardiyo Nedir?

Kalp, damar ve kan dolaşımı sistemiyle ilgili olan Kardiyovasküler veya Kardio tanımı, yağ yakmak amacıyla; yüksek kalp atım hızı, belirli bir seviye ve sürede yapılan egzersizleri kapsar. Obezite, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıklarına genetik yatkınlık, ileri yaş, hareketsizlik, böbrek hastalığı başta olmak üzere bazı metabolik hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı kardiyovasküler riski arttıran faktörlerdir.

Kardiyo Nasıl Yapılmalıdır?

Belirli bir süre, ara vermeden yapılan aeropik ve step hareketleri, koşu, yüzme ve bisiklet egzersizleri, kürek çekme, tırmanış, yürüyüş, hentbol ve voleybol gibi uygulamalar en çok bilinen kardio egzersizleridir. Kardio egzersizlerinde önemli olan sürekliliktir. Efor gerektiren hareketler ilk 10 dakika boyunca, vücutta yalnızca karbonhidrat yakılmasına yardımcı olur. Yağ yakma enzimleri, ara vermeden yağılan egzersizin 10. dakikasından sonra çalışmaya başlar. Kardio egzersizleri, dolaşımı hızlandırarak kaslara kan ve oksijen gitmesini sağlayarak yağ yakmaya neden olur. 25 ila 30 dakikalık düzenli uygulamalar kardio için gerekli süredir. Kalp ritmini yüksek tutarak dolaşımı hızlandıran kardio egzersizleri, kolesterolü düşürülmesine ve tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olur.

Fitness Nedir

Fitness, genel olarak ülkemizde body building sporu ile özdeşleştirilir. Kelimenin anlamını tam olarak bilmeyen kişiler ise, çok farklı bir spor dalı olduğunu düşünür. Aslına bakarsanız fitness kelimesi, bu iki kavramı da tam olarak karşılamaz. Fitness sağlıklı olmak, formda olmak anlamlarını içerir. Bundan dolayı, sağlık ve zinde olmak adına yapılacak olan çok çeşitli spor dallarını, bünyesinde barındırır. Spor dilinde, vücut geliştirme sporunu tanımlayacak olursak, aletli veya aletsiz olarak yapılan, insan vücudunda bulunan kasların tümünün ya da bir kısmının çalıştırılmasına yönelik çalışmalardır diyebiliriz. Fiziksel olarak, vücudun güçlendirilmesi mantığına dayanan bu spor çeşidi, kişilerin tercihlerine göre farklı mekanlarda ve farklı yöntemlerle uygulanabilir. Spor dallarının neredeyse hemen hepsinde kullanılan egzersiz yöntemleri, fitness çalışmaları esnasında da kolayca görülebilir.

.